GALERIA POD ZŁOTYM LEWKIEM

Pierwsza prywatna galeria w Krakowie.

Ul. Szewska 18, Kraków ‎
tel.: 12 421 35 37

Prof. Bronisław Chromy

rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego.
Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1956 roku. Zmarł 4 października 2017 roku w wieku 92 lat.
Przez ponad sześćdziesiąt lat twórczości brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Dzięki swojemu talentowi, niespożytej energii i pracowitości stale tworzył, a spod jego ręki wyszły dzieła, których charakterystyczny styl czyni je rozpoznawalnymi i niepowtarzalnymi.
Bronisław Chromy jest twórcą niezwykle uniwersalnym. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki, duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie statuetki czy medale. Jego dziełami są m.in. rzeźba Chrystusa w nowohuckim kościele Arka Pana, pomnik Żołnierzy Polski Walczącej w Krakowie oraz rzeźba Smoka Wawelskiego i wiele innych.


Bronisław Chromy

Nr 102
Żółw
brąz-kamień

Bronisław Chromy

Nr 100
Owca
aluminium-kamień

Bronisław Chromy

Nr 150
Anioł
brąz-agat

Bronisław Chromy
sold

Nr 118
Paw
brąz
-

Bronisław Chromy
sold

Nr 121
Mrówki
brąz/kamień

Bronisław Chromy

Nr 159
Czaple
olej/płótno